Blog Yazıları

Resim tuvali seçerken nelere dikkat etmeli?

Resim tuvali seçerken nelere dikkat etmeli?

Profesyonel resim tuvali bezi

Yağlı ve akrilik resimler genellikle resim tuvali üzerinde çalışılır. Tuval, Rönesans döneminde boyama konusunda ahşap panellerin yerini aldı. Bunun nedeni tuvalin ahşap çubuklara gerilmesi, taşınabilir olan daha büyük tablolara olanak tanımasaydı. Daha hafif olduğu için ahşap panelden daha az çarpıtma ve çatlama ile daha stabil bir kullanım alanı sağladı. İlk sanatçı tuvalleri yüksek kaliteli kenevirden (yelken bezi) yapılmıştır ve kanvas adı esrardan (kenevir) buradan gelir.

Tuval yüzeyi önemlidir

İster kendi tuvalinizi üretin, ister hazır gerilmiş tuvaller veya tuval tahtaları satın alın, aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda tuval bezi türü vardır. İhtiyaç duyduğunuz yüzeyin özellikleri tercihinizi belirler. Kumaşın ağırlığı, yapıldığı malzeme türü ve yüzey dokusu her biri farklı bir boyama deneyimi ortaya çıkarır ve resminizin son görünümünde belirleyici olacaktır.

Profesyonel resim tuvalleri için mağazamızı ziyaret edebilirsiniz

Çizilmiş Tuval – Resim Tuvalleri çoğu sanatçının ihtiyacını karşılayabilecek, çok çeşitli tuval ebatları açısından aradığınızı bulabilirsiniz.

Birçok sanatçı, resimleri için en uygun yüzeyi bulana kadar farklı tuvaller, astarlar ve zeminlerde resim yapma denemeleri yapar. Yüzey nitelikleri, bazı sanatçıların resimlerini derinden etkileyebilir, hatta yağlı boya veya akrilik boya kullanımına bağlı olarak bu denemeler uzun zamanlar alabilir.

Tuval Fiyatları – Profesyonel Tuval Fiyatları için tıklayınız!

Profesyonel Tuval - Tuval Bezi - Resim Tuvali

Tuval seçiminde dikkat edilmesi gerekenler

Profesyonel Tuval - Tuval Bezi - Resim Tuvali
Malzeme

Tuval yapımında kullanılan iki ana elyaf türü vardır: pamuk ve keten. Kenevir ve jüt gibi bazı özel lifler de tuval için kullanılabilir.

Pamuk

Pamuk ekonomiktir, ancak keten kadar güçlü olmadığı için, ustalar tarafından kullanılan keten gibi zamana karşı test edilmemiştir. Pamuğun gerilmesi kolaydır. Keten daha uzun elyaflara sahip olduğu için daha güçlüdür ve zımbalanma sırasında yırtılma olasılığı daha düşüktür. Daha ağır pamuklar yerine aynı dayanıklılığa sahip, daha ince keten kullanılabilir. Ketenin sert olması, gerilirken daha çok güç harcanmasını gerektirir ve tuval boyunca gerginliğin korunmasına dikkat etmek gerekir, yoksa tuvalde dalgalanmalar meydana gelir. Bazı sanatçılar hazır keten tuvalleri satın almayı tercih ederler. Astarsız pamuk genellikle krem rengindedir. Astarsız keten genellikle ağartılmamış olduğundan kahverengidir. 

Keten

Keten pamuktan daha pahalıdır, çünkü pamuk kanvas çok daha yaygın kullanılır. Sanat dışı birçok kullanım alanı vardır. Profesyonel kalitede sanatçıların çoğu pamuklu tuval tercih ettiği için pahalı bir pazar yaratmıştır. Keten liflerini işlemek için çok daha fazla adım gerekir ve esnek olmaması, kumaşa boyanın geçmesini zorlaştırır.

Dokuma

Elyaf tipini seçmenin yanında örgünün ağırlığını ve dokusunu da dikkate almak gerekir. Kağıt gibi, kanvas da metrekare başına gram veya metrekare başına ons cinsinden ölçülür. Keten ciddi bir ağırlığa sahip ise, bunun nedeni kalın, sert bir iplik kullanılması veya sıkıca dokunmasıdır. Hafif kumaşlar aralıklı örgüye ve genellikle ince bir ipliğe sahiptir. Germek daha kolaydır ve gerginliği korumak daha mümkündür. Daha hafif olan kanvaslar genellikle eserlerinde çizim yapan sanatçılar tarafından kullanılır. 

İnce bir tuval minimum dokuya sahiptir ve neredeyse pürüzsüzdür. Kalın bir tuvalin ise çok belirgin bir örgüsü vardır. Tuvalin ekstra ince, ince, orta, pürüzlü ve ekstra pürüzlü dokusu resim hissini ve son görünümünü etkiler.

Süper ince, ekstra ince, ince, orta ve pürüzlü tanımları, örgünün ağırlığını değil dokusunu belirtir. Doku ağırlık için mutlak bir belirleyen değildir. Kaba veya orta dokulu hafif bir tuval veya ekstra ince bir dokuya sahip daha ağır bir tuval yapılabilir. 

Ağırlık

Ağırlık ne kadar çok olursa, kanvas kumaş yırtılmadan o kadar fazla gerime olanak tanıyabilir. Bu nedenle çok büyük gerilmiş tuvaller için daha ağır bir tuval bezi seçmek mantıklı olabilir. Ağırlık, alan başına ne kadar kumaş bulunduğundan, hem dokuma için kullanılan ipliğin kalınlığı hem de ne kadar sıkı dokunulduğuna bağlı olarak belirlenir. Kaba / pürüzlü bir tuval gevşek bir şekilde dokunursa sıkıca dokunan ince bir tuvalden daha hafif olabilir. Ancak genellikle kalın bir iplikle ağır bir tuval yapılır, ince bir iplikle hafif bir tuval yapılır.

Astar

Resim tuvali zemini, resmin nasıl görüneceği ile ilgili olarak birçok şeyi belirler. Diş miktarı, boyanın ne kadar iyi yapıştığını ve boyadığınızda ne kadar fırça darbesine ihtiyaç duyulacağını belirler. Bezin emme miktarı, yağ zeminden emildiği ve pigmentin emildiği takdirde, renk azalacağı için yağ renginin parlaklığını etkiler. 

Profesyonel Tuval - Tuval Bezi - Resim Tuvali

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir